مقالات

۱۷ مرداد ۱۳۹۶

به مناسبت روز خبرنگار

در سال 1377، محمد صارمی‌زاده (ژورنالیست خبرگزاری جمهوری اسلامی) به همراه هشت نفر دیگر از اعضای کنسولگری ایران در مزارشریف افغانستان بدست تروریست‌های طالبان به شهادت رسیدند. به همین مناسبت، در سالگرد این اتفاق، اعضای شورای فرهنگ عمومی روز 17 مرداد را به عنوان روز ملی خبرنگار نامگذاری کردند. البته در کنار این روز ملی، سازمان یونسکو نیز در سال 1993، سوم ماه می را به عنوان روز جهانی آزادی مطبوعات معرفی کرد.

این دو روز ویژه روزنامه‌نگاران و خبرگزاری‌های کشورمان از دو منظر منزلت خاصی دارد. اول اینکه روز ملی خبرنگاران با هدف یادآوری و پاسداشت ارزش حرفه‌ی خبرنگاری در انتقال مسائل و واقعیت‌های جامعه و ارتقای دانش و فهم عمومی شکل گرفته است و از آنجا که این روز، یک رویداد ملی است موضوع توجه آن نیز خبرنگاران کشورمان هستند.

روز خبرنگار

اما روز جهانی آزادی مطبوعات که یونسکو به مناسبت انتشار اعلامیه ویندهوک آن را یک رویداد جهانی معرفی کرد، بیشتر به اهمیت آزادی بیان و حقوق دسترسی به اطلاعات آزاد تاکید دارد. اعلامیه ویندهوک برای ارائه‌ی سندی حقوقی در عرصه بین‌الملل برای ارتقای وضعیت نشریه‌های مستقل و فراگیر آفریقایی فراهم شده بود چراکه در آن سال‌ها خبرنگاران، مخصوصا خبرنگاران آفریقایی و آسیایی، کشورهای تازه استقلال یافته حوزه بلوک شرق و دیگر کشورها به طرق مختلف با مشکلات بسیاری مواجه بودند.

حکومت‌های تمامیت‌خواه، احزاب مسلط قدرت‌طلب، تروریست‌ها، شرکت‌ها و کارتل‌های بزرگ اقتصادی، اراذل و اوباش و حتی پیش‌فرض‌ها و ذهنیت‌های نادرست فرهنگی با اعمال فشار جسمی و روحی مانند سانسور، تخریب شخصیتی، اخراج، تهدید، بازداشت، شکنجه، قتل و غیره همواره به دنبال ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و کنترل و هدایت اطلاعات بوده و همچنان هستند. هرچند امروزه شدت چنین سرکوب‌هایی کمتر شده ولی هنوز به وضوح در بسیاری از کشورها دیده می‌شود.

مدیران خودرو

© 2016 All rights reserved by cheryco.ir - Designed & developed by Parsnemoodar